Gyermeklelkivilág

Siklós Anita gyermekpszichológus

Gyakran ismételt kérdések

Mit mondjak a gyermekemnek, mielőtt pszichológushoz megyünk?

Mindenképpen beszéljünk a gyermekkel, életkorának megfelelően magyarázzuk el, hogy mi történik majd. Kisgyermekeknél is fontos, hogy legalább azt tudják, hogy a foglalkozáson beszélgetni, játszani fogunk. Nagyobbaknál érdemes beszélni arról, hogy milyen problémában tud a pszichológus segíteni (pl. kevesebb konfliktusa legyen a többi gyerekkel az iskolában). Semmiképp ne hazudjunk a gyermeknek (pl. anya barátnőjéhez megyünk), és lehetőleg kerüljük a „doktor néni” kifejezést is, mert sok gyermeknek kellemetlen élményei vannak az orvosi látogatásokkal kapcsolatban, és a pszichológiai szemlélet az orvositól sok tekintetben különbözik.  


Hány alkalommal szükséges eljönni a pszichológushoz?

Minden gyermek, minden probléma más és más, ezért az első találkozás végén megbeszéljük, hogy hány alkalomra szerződjünk. Meghatározzuk, milyen gyakran jön a szülő és/vagy a gyermek (pl. 5 vagy 10 alkalom), amit szükség esetén meghosszabbítunk. Lehetséges, hogy a szülő csupán elakadt egy nevelési kérdésben, ilyenkor akár 1-2 szülőkonzultáció is segíthet abban, hogy a fennálló problémát a szülő kezelni, enyhíteni tudja.


Mi a különbség gyermekpszichológus és gyermekpszichiáter között?

Ha egészen egyszerűen szeretnénk megfogalmazni, azt mondhatjuk, hogy a pszichológus nem orvos, nem foglalkozik gyógyszereléssel. A pszichiáter orvosi diplomával rendelkezik, az egyetem elvégzése után pszichiátriából szakvizsgát tett. A pszichológusok ötéves képzés során szerzik meg oklevelüket, majd további specializációkat is elvégezhetnek. A pszichoterapeuta cím megszerzéséhez klinikai szakvizsgát kell tenniük, majd a pszichoterapeuta képzést is el kell végezniük.

Tévedés azonban azt gondolnunk, hogy a pszichiáterek csak gyógyszereléssel foglalkoznak, ők is alkalmaznak pszichoterápiás módszereket.

Amikor döntünk, hogy pszichiáterhez vagy pszichológushoz fordulunk, fontos a probléma súlyosságának mérlegelése is: egy iskolai, óvodai, nevelési, enyhébb szorongásos, hangulati vagy magatartási probléma esetén elég, ha egy gyermekpszichológust keresünk fel, komolyabb pszichiátriai problémák esetén érdemes gyermekpszichiáter vagy klinikai gyermek szakpszichológus segítségét kérni.

      

Gyermeklelkivilág



Honlapkészítés: Eastside Informatika Kft.